Wioska Muzykantów

DSCF2574100_1012

Wioska Muzykantów

Chocianowice, Gmina Lasowice Wielkie

Wioska tematyczna od: 2014 r.

„Witamy serdecznie w Wiosce Muzykantów, gdzie na pewno nie usłyszysz dziś kurantów! Tu w każdym domu ktoś na czymś gra, nieważne ile lat on lub ona ma…” – to pierwsze słowa questu, którymi witani są turyści odwiedzający naszą miejscowość – Chocianowice, znaną jako „Wioska Muzykantów”.

Chocianowice to wieś, w której króluje muzyka, a dokładniej- muzykanci. Zarówno młodzi, jak i starsi mieszkańcy garną się do grania i słuchania. Wszystko zaczęło się od niewielkiej kapeli, a dziś podczas spaceru można nacieszyć ucho utworami miejscowej Młodzieżowej Orkiestry Dętej, które każdego dnia dobiegają z wieży remizy strażackiej. Przy wjeździe do Chocianowic odwiedzających witają tablice informacyjne z sylwetkami muzykantów, a przy drodze znajdują się metalowe cymbały, na których przechodnie mogą zagrać. Numery domów także świadczą o muzykalności tego miejsca, gdyż zapisane są na pięciolinii.

W Chocianowicach nie sposób się nudzić. Uczestnicząc w queście można poznać historię miejscowości, usłyszeć brzmienie różnych instrumentów, a nawet je zobaczyć i dotknąć. Trasę gry terenowej (2 km) można dodatkowo urozmaicić sobie, wypożyczając za darmo kijki do nordic-walking’u. Przy odrobinie szczęścia,można usłyszeć utwory orkiestry, dobiegające z remizy strażackiej, które odgrywane są codziennie o godz. 15.00 i 21.00. Raz w tygodniu muzykanci spotykają się na próbach, aby szkolić swoje umiejętności gry na instrumentach. Na pewno będzie im miło, gdy ktoś zjawi się, aby posłuchać na żywo muzyki wydobywającej się z instrumentów dętych.
Perełką historyczną Chocianowic jest średniowieczny, drewniany kościół z XVII w., który idealnie współgra z otaczającymi go drzewami i stawem. Najstarszą manufakturą działającą w Chocianowicach nieprzerwalnie od XIX w. jest zakład kowalstwa artystycznego Państwa Turek. Do dnia dzisiejszego zachowały się tam stare piece, w których rozgrzewane są metale, aby następnie wykonać z nich ręcznie różne elementy. Uczestnicząc w warsztatach kowalstwa można przenieść się w czasie i zobaczyć jak wyglądało to rzemiosło dawniej. W Chocianowicach działa również nowoczesna szkoła, na terenie której powstała regionalna izba pamięci. Oprócz zwiedzenia tradycyjnej izby i kuchni śląskiej, można zasiąść w ławkach szkolnych z pierwszej połowy XX w. i poczuć się jak uczeń z tamtego okresu.

Turyści mają możliwość skorzystania z bogatej oferty noclegowej gospodarstw agroturystycznych, które w ramach dodatkowych atrakcji organizują grillowania, wieczory przy ognisku, wędkowanie oraz spływy kajakowe, a zimą organizowane są również kuligi. Nasza wioska otoczona jest zielenią łąk i lasów, dzięki czemu może stać się rajem dla amatorów zbierania jagód i grzybów. W miejscowości znajdują się lokale świadczące usługi gastronomiczne, m.in. pizzeria, bar oraz restauracja „Stara Karczma”, w której można skosztować regionalnych, śląskich przysmaków.

**** Zachęcamy do lektury artykułów prasowych o Wiosce Muzykantów:

1) W Chocianowicach wszystko kręci się wokół orkiestry