Wioska Dekarzy

Chudoba - Regionalne Zawody Dekarzy 1aChudoba - Regionalne Zawody Dekarzy 2aChudoba - warsztaty 3a

Wioska Dekarzy

Chudoba, Gmina Lasowice Wielkie

Wioska tematyczna od: 2009 r.

Czy wiesz co to jest glajcha? Dlaczego ciesielstwo jest tak bardzo związane z dekarstwem oraz co charakteryzuje budownictwo na Śląsku? Jeżeli nie, to koniecznie musisz odwiedzić Chudobę, malowniczo położoną miejscowość w gminie Lasowice Wielkie. Tą ulokowaną pośród lasów miejscowość, spośród innych, wyróżnia bardzo duża liczba mieszkańców utrzymujących się z pracy w branży dekarskiej. Tutaj znajdziemy kilka renomowanych firm dekarskich, tartak produkujący elementy więźb dachowych czy też firmę zaopatrującą w dachy odbiorców w kraju i za granicą. Tradycja wykonywania zawodu dekarza  na stałe wpisała się w życie mieszkańców Chudoby i jest przekazywana z ojca na syna, dzięki czemu jakość ich pracy jest doceniana wśród  klientów.

Turysta odwiedzający wioskę dekarzy, przespaceruje się ścieżką edukacyjną, na której znajdzie mnóstwo informacji o rodzajach pokryć dachowych, stosownych technologiach oraz etosie pracy dekarza. Dla grup zorganizowanych oferowane jest zwiedzenie ścieżki edukacyjnej opisującej rodzaje stosowanych w budownictwie więźb dachowych oraz zwiedzania czynnego tartaku, który przerabia drewno pozyskane z okolicznych lasów. Goście Chudoby chętnie uczestniczą w oferowanych grach  o tematyce dekarskiej a także korzystają z możliwości udziału w warsztatach artystycznych malowania obrazów na dachówkach ceramicznych.

Dużą atrakcją oferowaną przez miejscową społeczność są cyklicznie organizowane Regionalne Zawody Dekarzy, podczas których firmy dekarskie rywalizują o tytuł najlepszej. Podczas zawodów organizowane są też liczne konkursy dla gości imprezy oraz wystawy o tematyce dekarskiej. Ponadto dla osób lubiących sport i rywalizację organizowany jest cykliczny, otwarty, amatorski turniej piłkarski, którego zwycięzcy otrzymują w nagrodę „złotą dachówkę”. Dla osób lubiących turystykę rowerową połączoną z poznawaniem uroków przyrody, kilka razy w roku organizowane są rajdy rowerowe, których trasy prowadzą leśnymi drogami pośród lasów okalających Chudobę.

Chudoba to miejsce, które z pewnością warto odwiedzić i zapoznać się z tradycyjnym rzemiosłem dekarskim tak głęboko zakorzenionym na Śląsku Opolskim. Warto zachwycić się profesjonalizmem i docenić szacunek jakim obdarzani są mistrzowie dekarscy w Chudobie oraz poznać jej aktywnych mieszkańców i piękne okolice.